راهنمای راه اندازی سایت وردپرس

create-wordpress-site
در این مقاله می خوانید...

با این که ساخت وب سایت ها به وسیله ی ورد پرس و دیگر سیستم های تولید محتوا آسان گردیده است اما با این حال باز هم راه اندازی یک وب سایت مشکلات و سختی های زیادی را می طلبد. خصوصا وقتی که شما هیچ تجربه و فعالیتی در این زمینه نداشته باشید.

اکنون برای راه اندازی یک سایت ورد پرس به نکات زیر توجه کنید:

دراین تحقیق سعی شده به توضیح مراحل و نکاتی بپردازد که باید برای مدیریت ورد پرس اجرا کنیم.

باید توجه کنیم که بخش مدیریت ورد پرس به تنظیمات و پیکربندی و نصب تم ها و پلاگین ها مربوط است که شما باید آن ها را در بخش مدیریت ورد پرس و از سایت http://www.yoursite.com/wp-admin دریافت کنید.

نصب پلاگین امنیتی

از آن جا که سایت های ورد پرس یکی از رایج ترین مکان های سایبری برای حملات هکری است پس شما ابتدا هنگام وارد شدن به سایت ورد پرس یک پلاگین امنیتی نصب کنید. تنوع پلاگین های امنیتی برای نصب زیادند اما باید توجه کنید که شما تنها می توانید یک پلاگین امنیتی را برای نصب انتخاب کنید تا توانایی ها و قابلیت های یکدیگر را خنثی نکنند.

اگر شما می خواهید بر روی سایت خود از قابلیت دریافت کامنت یا فرم تماس بهره گیرید، کافیست یک پلاگین ضد اسپم را در کنار پلاگین اصلی نصب کنید. اما پلاگین هایی هم وجود دارند که علاوه بر بحث امنیتی، قابلیت ضد اسپم را نیز دارا هستند مانند: BulletProof Security

پیکربندی تنظیمات

در قسمت مدیریت وردپرس و در بخش نوار کنار آن (Settings ) انواع مختلفی از تنظیمات وجود دارند که معرفی آن ها بسیار ساده و قابل درک انجام شده است. اکنون ما در این جا به دو مورد که هرگز نباید فراموش کرد اشاره می کنیم.

اگر شما در سایت خود از گواهینامه SSL استفاده می کنید باید بدانید که  گزينه‎های WordPress Address (URL) و Site Address (URL) در بخش General Settings از نسخه HTTPS آدرس سایت شما استفاده می‎کند.

ورد پرس برای آدرس دهی لینک ها از یک ساختار پیش فرض استفاده می کند که شما می توانید آن را در قسمت Settings > Permalinks بیابید.

این ساختار پیش فرض نیاز به تغییر دارد چرا که به این صورت برای موتور های جستجو قابل استفاده نیست مانند: http://yoursite.com/?p=12 که ساختار پیش فرض تنها از یک شناسه به جای نام پست استفاده کرده است.

مطابق نظر متخصصان سئو، استفاده از نام پست در شناسه لینک عالی ترین ساختار URL برای موتور های جستجو است. از آن جا که تغییر دادن نوع ساختار لینک با گذشت زمان دشوار می شود( چون موتورهای جستجو مشخصات URL قدیمی سایتتان را ثبت می کنند) پس پیشنهاد می کنیم قبل از راه اندازی نهایی سایت نوع ساختار آن را تعیین کنید.

ساخت حساب کاربری

قبل از راه اندازی سایت خود حتما باید محدودیت ها و دسترسی های کاربران خود را مشخص کنید مثلا یک subscriber یا همان کسی که سایت شما را دنبال می کند، هرگز نباید به ویرایش یا حذف محتویات سایت شما دسترسی داشته باشد. پس برای ساخت سایت، ابتدا دسترسی های کاربران سایت خود را مشخص کنید.

این را به یاد داشته باشید که حتی اگر یک کاربر برای سایت شما فعالیت می کند، حساب همین کاربر نیز باید جدا و متفاوت از حساب مدیر باشد.

معمولا از حساب مدیر برای کارهای پیکربندی و مدیریت سایت استفاده می کنند. برای ساخت یک حساب کاربری جدید می توانید به منوی Users > Add New مراجعه کنید.

نصب یک پلاگین سئو

پلاگین سئو را در سایت خود نصب و پیکر بندی کنید تا عملکرد شما در موتور های جستجو بهتر شود. پس حتما قبل از این که کار خود را شروع کنید پلاگین را نصب کنید تا فیلد هایAdd New Post  و add New Page  اضافه شوند.

از معروف ترین پلاگین ها که به شما دسترسی به حساب ابزار وبمستری گوگل و بینگ را می دهند، Add New Post  و add New Page هستند.

ایجاد محتوا

یکی از ضروری ترین نیازها برای سایت شما، داشتن محتوا است. نصب وردپرس در ابتدا به شما اجازه می دهد تا مطالب خود را به دو صورت پست و صفحه به اشتراک بگذارید.

ویژگی پست ها، تاریخ دار بودن آن هاست که مناسب محتوای روزانه و وبلاگ نویسی است در صورتی که صفحات بی تاریخ اند و ذکر معرفی و اطلاعات تماس در آن ها مورد نظر است.

اضافه کردن دکمه صفحات اجتماعی

برای صفحات اجتماعی شما می توانید از دو دکمه یshare  و followاستفاده کنید به گونه ای که دکمه ی  share امکان اشتراک گذاری این پست بخصوص را برای مخاطبان ایجاد می کند و محل آن قبل و بعد هر پست خواهد بود.

دکمه ی follow به مخاطبان این امکان را می دهد که صفحات اجتماعی شما را دنبال کنند و محل آن یا سر صفحه یا پاصفحه قرار دارد.

در زمینه صفحات اجتماعی تعداد زیادی پلاگین رایگان در وردپرس وجود دارد مانند Add to Any Share Buttons که دو دکمه ی share و follow را با هم در خود دارد.

اضافه کردن و سفارشی سازی یک تم

جدا از اهمیت پلاگین، سایت شما به تم نیز احتیاج دارد. معمولا نصب پیش فرض ورد پرس یا همراه با تم سالیانه است یا خدمات دهنده میزبان شما یک تم را برای سایت قرار داده است.

در ورد پرس تم های گوناگون و زیبایی می توانید بیابید که بسته به نوع ساختار سایت، می توانید یکی از آن ها را برگزینید و این تم ها رایگان وتجاری هستند. برای جست وجوی تم دلخواه خود نیز می توانید به قسمت مدیریت ورد پرس در منوی Appearance > Themes > Add New رفته و جست و جو کنید.

اتصال سایت به Google Analytics

برای اتصال سایت، شما به یک پلاگین نیاز دارید که در سایت رسمی وردپرس تعدادی پلاگین رایگان وجود دارد که از بین آن ها مجاز به انتخابید.

هدف اصلی یک پلاگین Google Analytics ارتباط با حساب  Google Analyticsاست که این کار را از طریق اضافه کردن کد جاوا اسکریپ انجام می دهد. تنها کافیست شما شناسه  Google Analytics را به صفحه مدیریتی این پلاگین اضاف کنید.

به عنوان نمونه پلاگین  GA Google Analytics را می توان بیان نمود که نصب آن سریع و در عرض دو دقیقه است و کارش را سریع و الی انجام میدهد. انتخاب این پلاگین در Google Analytics است.

نصب پلاگین کش

برای کش کردن محتوا که کارایی سایت شما را تا حد زیادی بالا ببرد، پلاگین مورد نیاز است. منظور از کش کردن این است که اسناد وب و محتواهای ثابت وب را که متغییر نیستند از حافظه موقت بارگذاری کنید.

نصب این پلاگین آخرین کاری خواهد بود که برای راه اندازی وب سایت خود انجام خواهید داد. بدانید که شما هیچگاه تغییرات را نمی یابید مگر این که حافظ کش را تخلیه کنید.

معروف ترین پلاگین ها در سایت رسمی وردپرس WP Super Cache و W3 Total Cache  هستند که از آن ها می توان برا ی جلو بردن فرآیند کار خود بهره برد.

آزمایش سایت

در قدم آخر یادتان نرود که تمام عملکردهای سایت را بررسی کنید و از کارایی آن اطمینان حاصل کنید. پست ها و صفحات، دکمه های صفحات اجتماعی، فرم تماس و… را چک کنید.

سایت خود را در چندین مرورگر و دستگاه های ارتباطی مختلف بررسی کنید و صحت آن را بسنجید. شما نیز می توانید برای سریع تر کردن کار خود و نیز یافتن اشکالات احتمالی از Pingdom Website Speed Test  یا  Mobile-Friendly Test Tool گوگل نیز استفاده کنید.

آیا برای شما مفید بود ؟
5/5
Picture of سئومپ

سئومپ

امروزه برای بهبود شرایط کسب و کارهای سنتی خود بهترین روش ایجاد و راه اندازی کسب‌وکار در فضای آنلاین است، ما در تیم سئومپ با تکیه بر دانش و تجربه چندین ساله در کنار شما هستیم تا برای تحقق رویاهایتان کمک کنیم. تا شما با هر مقایس از فعالیت سنتی خود بتوانید از فعالیت آنلاین خود کسب درآمد کنید

کانال تلگرامی سئومپ

پیج اینستاگرامی سئومپ